Facebook все още e една от най-използваните онлайн платформи.
Oгромното мнозинство от потребители го използват ежедневно, което продължава да предоставя на брандовете и бизнеса възможност за максимална видимост при реализиране на маркетинговата си стратегия във Facebook.
И ако искате да повлияете на резултатите си във фейсбук, ще ви дам няколко насоки и съвета, които да ви помогнат да увеличите органичния си трафик и да спечелите ангажираността на аудиторията.
Нека първо да разгледаме някои заблуди за за Facebook постовете!
Първата заблуда е, че всичките постове трябва да са нови.
Пре-споделянето на постове е все по-полезна практика, която повишава обхвата и честотата.
Можете да отворите секцията на Фейсбук страницата си със снимки и да започнете да търсите онези, които са събрали най-много интеракции и са докарали най-много трафик, след това или ги пре-споделяте или ги използвате за нови постове.
Но първо трябва да отделите време за създаването на визии, да се натрупа достатъчно голямо количество, че да можете да си позволите да ги използвате многократно.
Ако просто споделяте старото си съдържание, вероятно ще има спад в трафика, но ако започнете да споделяте най-доброто от старото ви съдържание, то неминуемо ще го увеличите. Понякога се връщам към стари материали, които знам, че са популярни, освежавам ги и отново ги споделям. Резултатът е страхотен, а усилията по-малко!
Втората заблуда е, че пускането на прекалено много постове, ще отблъсне хората.
Фейсбук е като хладилник – ако ти е скучно го отваряш през няколко минути с надеждата да намериш нещо ново по рафтовете.
Бележка: честотата на постване зависи от бизнеса. Ако сте медия, пускайте повече (Капитал пускат през час), ако не сте, наблегнете на качеството.
Как да популяризираме постовете си органично?
Работата на алгоритъма се базира на 4 основни фактора:
Инвентар – всички постове, които са на разположение да се покажат
Сигнали, които казват на Фейсбук колко “струва” този пост
Прогнози как ще реагирате на всеки пост, който виждате
Оценка – средна стойност базирана на по-горните критерии
Единственото, което можем да контролираме (до известна степен) в нашите органични постове са сигналите! Към всеки пост те са активни и пасивни и определят до колко органично ще достигнете до повече хора.
Ето кои са пасивните и активни сигнали:
Пасивни са: кликване, време, което потребителя отделя, за да прегледа поста, време на публикуване, тип на поста, лайкове и всичко, което не създава допълнително съдържание към публикацията.
Активни са: коментари и отговори на коментари (имат най-силно влияние), споделяния, реакции (не просто лайкове – реакцията на любов е по-силна от харесването) – всичко, което генерира допълнително съдържание към поста.
Пасивните сигнали не ви интересуват толкова. Стремете се към коментари и споделяния, ако искате да имате по-висок органичен рийч.
Целта на всеки ваш пост трябва да бъде провокирането на повече смислени активни взаимодействия с потребителя.
Избягвайте прекалено таг-ване в коментарите и повтарянето на една и съща дума в тях
Как да популяризирате постовете си органично
Провокирайте разговор, не се фокусирайте само върху кликовете.
Стремете се съдържанието ви да е повече фокусирано върху аудиторията ви и по-малко върху продукта ви
Публикувайте визуално съдържание, предизвикващо емоции
Използвайте видео и Live видео
Използвайте фейсбук група към страницата, в която да събирате качествени членове. Фейсбук все повече ще акцентира върху групите по интереси, това е важно, защото през групата органично ще достигате много по-ефективно до нейните членове
Рекламирайте вече добре представило се съдържание
Отговаряйте на всеки смислен коментар и в края му завършвайте с отворен въпрос, за да продължите дискусията (повече коментари = повече органичнен обхват).
Активизирайте феновете си, които отдавна не са взаимодействали със страницата ви като направите реклама само за фенове на страницата.
Как да създадете фейсбук реклама и да я облечете със социални доказателства
За какво става въпрос?
Създавате добре обмислени и интересни органични постове и ги пускате във Facebook страницата. Аудиторията, която ви следва, най-вероятно ще хареса, коментира и сподели съдържанието (ще се ангажира).
След това добавете към същите тези постове линк с призив. Накрая ги пускате като реклама!
Целта – да облечете рекламата си в социални доказателства.
Лайковете, коментарите и споделянията във всеки пост, независимо дали е органичен или рекламен, са най-чистата форма на социално доказателство в тази социална мрежа.
Ако други вече са харесали или коментирали рекламата ви, то това автоматично означава, че статията, продукта или услугата си струват.
Когато правим нова реклама тя е без лайкове, коментари и споделяния – без никакви социални доказателства.
Но ако рекламираме пост от самата Фейсбук страница като реклама то ще се запазят лайковете, коментарите и споделянията на поста и така ще облечем рекламата в авторитет.
С един куршум два заека:
Един фейсбук пост за топлата ви аудитория и същия като…реклама към по-студена аудитория с натрупани социални доказателства
Имайте предвид следното:
Пуснете органичния пост и изчакайте да натрупа социални доказателства от феновете на страницата ви.
Измислете го така, че да е ангажиращ – например, можете да пуснете само снимка или видео с въпрос и като натрупа коментари и споделяния да сложите линк към вашия бизнес + призив за действие и тогава можете да го рекламирате, но направете редакцията преди рекламата.
Препоръчвам ви да не правите промени, когато пуснете рекламата, за да не се нулират социалните доказателства.
Как да получите повече коментари на постовете си?
И днес коментарите са един от най-важните активни сигнали, които ще ви помогнат да увеличите органичния обхват на постовете си.
Но как да имаме повече от тях?
Има 3 доказани начина да ги увеличите:
Задавайте отворени въпроси, а в коментарите поддържайте разговора
Добрият въпрос е навременен и лесен за отговор – не изисква прекалено много мислене, за да се отговори.
Лошият въпрос се отличава с еднозначен отговор, който затваря дискусията. Лошият въпрос е сложен и риторичен.
Ако искате повече коментари, поискайте си ги!